foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
22 619 89 85
sekcja@pro.onet.pl

Notatka z seminarium grupy sterującej  w ramach projektu duńskich związków zawodowych 3 F dotyczącego współpracy związkowej w sieci bałtyckiej.

W dniu 18 maja 2007 r. w Tallinie odbyło się ostatnie seminarium grupy sterującej z udziałem przedstawicieli związków zawodowych branży transportowej wszystkich krajów uczestniczących w sieci bałtyckiej. Seminarium rozpoczął przedstawiciel estońskich związków zawodowych witając wszystkich jej uczestników. Następnie krótko przedstawił  aktualną sytuację panującą w Estonii. Po nim głos zabrał Carsten Paulin - główny manager projektu i poprosił uczestników o opinie na temat konferencji w Wilnie. W tym momencie przedstawiciele poszczególnych krajów podzielili się swoimi wrażeniami dotyczącymi kwietniowej konferencji na Litwie. Następnie Beatrice Hertogs z ETF poinformowała, że 12.06.2007 we Francji odbędzie się spotkanie związkowców z Francji, Holandii i prawdopodobnie jeszcze z Belgii. Ona będzie uczestniczyła w tym spotkaniu i poinformuje  nas o jego przebiegu. Poza tym poinformowała nas, że 21.05.2007 w Brukseli odbędzie się spotkanie dotyczące dialogu społecznego. Będziemy informowani na bieżąco o wszystkich efektach tych spotkań. Po krótkiej przerwie głos zabrał Holger Roessler z niemieckiego związku zawodowego Ver.di, który zaproponował abyśmy zastanowili się nad wspólnymi działaniami. W toku dyskusji wskazano na cztery propozycje wspólnych działań:

1/ Tydzień Akcji ITF - planowany termin 41 tydzień tego roku,
2/ zorganizowanie wspólnej akcji rekrutacji nowych członków związku i zaproszenie do uczestniczenia w niej przedstawicieli pozostałych uczestników sieci bałtyckiej - planowany termin 38 tydzień w Danii,
3/ zorganizowanie wspólnej akcji przez ETF w Brukseli - planowany termin 15.10.2007,
4/ zorganizowanie wspólnie Bałtyckiego Dnia Akcji rekrutacji nowych członków związku - planowany termin wiosna 2008.

Szczegóły tych wszystkich działań będą jeszcze ustalane, a terminy mogą jeszcze ulec zmianie. Poza tym Beatrice Hertogs poinformowała nas, że jak tylko otrzyma z Komisji Europejskiej, to prześle nam propozycje uregulowań prawnych dotyczące kabotażu. Po dyskusjach dotyczących tej kwestii w poszczególnych krajach czeka nas dużo pracy w celu wywarcia  nacisku na europarlamentarzystów , aby zostały uchwalone rozwiązania prawne  jakich oczekują związkowcy.

W toku dyskusji, która odbyła się po przerwie uczestnicy seminarium główny nacisk położyli na następujące aspekty naszej współpracy w ramach sieci:
-bieżąca wymiana informacji o aktualnych działaniach w poszczególnych krajach poprzez pocztę elektroniczną,
-sporządzenie ulotki informującej o korzyściach związanych z przynależnością do związku zawodowego w poszczególnych krajach,
-sporządzenie poradnika służącego do szkolenia działaczy związkowych,
-sporządzenie poradnika dla pozyskiwania nowych członków związku.

Wielu uczestników seminarium podkreślało, że poradniki czy też inne materiały służące szkoleniu działaczy oraz pozyskiwaniu nowych członków już istnieją ( także i w Polsce) i można by się nimi wymienić.
Jest tylko problem bariery językowej.
         Kolejnym omawianym zagadnieniem była kontynuacja pracy naszej sieci. Wg tzw. wariantu A ma się ona odbywać w ramach projektu przygotowanego przez niemiecki związek zawodowy Ver.di.Do końca czerwca ma być decyzja  Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dofinansowania z KE do tego projektu. Jeżeli nie dostaniemy dofinansowania z Komisji Europejskiej to będziemy działać wg tzw. wariantu B. Trzeba będzie wtedy zorganizować dodatkowe seminarium np. w Rydze, na którym trzeba będzie dyskutować o przyszłości naszej sieci tzn. głównie o tym gdzie  znaleźć źródła finansowania dalszego funkcjonowania naszej sieci. Koszty dojazdu na to dodatkowe seminarium każdy z uczestników pokrywałby sam we własnym zakresie. Który z tych wariantów będziemy realizować pokaże najbliższa przyszłość.
         Ostatnim punktem seminarium, który przedstawił Mads Lund była sytuacja finansowa obecnego projektu. Zaznaczył on, że zamknięcie projektu musi nastąpić do 31 maja 2007. Do tego czasu należy rozliczyć wszystkie rachunki związane z tym projektem. Po tym terminie nie będzie można już nic rozliczać. Wg szacunków musimy jeszcze udokumentować tzw. wkład własny do projektu na ponad 10 tys. EUR. Z tego jednak co zrozumiałem mają to zorganizować "starzy" członkowie UE uczestniczący w projekcie tzn. Dania, Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania. Poza tym należy jak najszybciej zgłaszać swoje uwagi do końcowego protokołu, który będzie sporządzany na zakończenie projektu.
         Na zakończenie seminarium Carsten Paulin podziękował wszystkim uczestnikom za pracę i zaangażowanie w trakcie trwania całego projektu oraz wyraził nadzieję, że nasza praca będzie kontynuowana przez kolejny rok.

Sporządził:

Andrzej Grontkowski